Haber

Dostlar için sobalar yakıldı

Bursa’da havaların soğumasıyla birlikte Osmangazi Belediyesi’ne ait Sokak Hayvanları Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne ait özel villalarda yaşayan engelli kediler soba keyfi yapmaya başladı. Soğuk kış günlerini soba başında geçiren kediler, ev kedilerini bile kıskandıracak bir hayat sürüyor.

Osmangazi Belediyesi, Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Merkezi’nde bulunan ‘Kedi Villaları’nda, sokakta yaşayamayan hasta ve engelli kedilere hijyenik ve sağlıklı bir yuva sunuyor. Sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın en modern hayvan barınağı olan tesisteki engelli kediler, her biri 25 metrekare zemin ve 8 metre yükseklikte Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edilmiş iki villada yaşıyor. Kediler günde yaklaşık 10 kilo kuru mama ile beslenir. Sahipleri tarafından terk edilmiş, trafik kazası geçirmiş, hastalık ya da başka nedenlerle bir uzvunu kaybetmiş engelli kediler de her gün periyodik olarak veteriner hekimler tarafından rehabilite edilerek tedavi edilmektedir. Can dostları villalarında göz kamaştırıcı bir hayat sürerken, soğuk havalarla üşümemek için kış boyu gece gündüz yanan sobalarda ısınırlar.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, sokaktaki hayvanları toplayıp rehabilite ettiklerini belirterek, “Sokakta yaşayamayan çocuklar, kör ve yaşlı kediler barınakta özel olarak yaptığımız kedi villalarında yaşamlarını sürdürüyor. Biz bu can dostlarımızın alın terine sahip çıkıyoruz. Kış aylarının gelmesiyle birlikte sobalar üşümesinler diye her gün sabah akşam yakılır. Soğuk kış aylarında sıcacık bir yuva sunuyoruz. Havalar ısınana kadar yanmaya devam edecek” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu